Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wpływ chemioterapii na płodność | walka z nowotworem

Chemioterapia a miesiączka, płodność, ciąża

Chemioterapia jest sposobem leczenia, który może mieć destrukcyjny wpływ na działanie niektórych narządów wewnętrznych. W trakcie leczenia chemią mogą wystąpić różnego rodzaju zaburzenia, między innymi miesiączkowania. Wszystko jednak zależy od konkretnego leku cytostatycznego podawanego pacjentowi.

Nie jest znany dokładny wpływ chemioterapii na seksualność, ale wiadomo, że przyjmowanie środków cytostatycznych może wywoływać duży poziom stresu, co z kolei może przekładać się na mniejsze potrzeby seksualne i spadek pragnienia odczuwania zbliżeń fizycznych.

Nie od dzisiaj natomiast wiadomo, że spora część środków niszczących komórki nowotworowe może przyczyniać się do występowania niepłodności u kobiet i mężczyzn. Bezpłodność damska lub męska może być trwała bądź przejściowa – wszystko zależy od przyjmowanych środków, rodzaju choroby nowotworowej, a także od ostatecznego czasu leczenia.

Problem ryzyka pojawienia się niepłodności po chemioterapii pacjent zawsze może przedyskutować z lekarzem przed przystąpieniem do leczenia. Przy dzisiejszym postępie medycyny onkologicznej nawet po zakończeniu terapii środkami cytostatycznymi można starać się o potomstwo. Trzeba jednak wiedzieć, że niektóre cytostatyki mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń płodu, dlatego specjaliści nie zalecają starania się o dziecko w czasie trwania chemioterapii.

Oczywiście nie wszystkie leki cytostatyczne mogą wywoływać bezpłodność. Niektóre z nich uszkadzają jajniki, niekiedy natomiast dochodzi do pojawienia się przedwczesnych objawów menopauzy. Każdy organizm reaguje inaczej na środki chemiczne, więc trudno jest dokładnie przewidzieć czy danego pacjenta dotknie problem trwałej czy jedynie przejściowej bezpłodności.

Środki cytostatyczne uniemożliwiają zajście w ciążę, a ponadto mogą przyczyniać się do zaburzeń miesiączkowania. Nieco inaczej jest natomiast u mężczyzn, u których leczenie chemioterapią może powodować na przykład zmniejszenie się objętości nasienia, co także uniemożliwia rodzicielstwo. Ryzyko niepłodności istnieje zawsze w przypadku leczenia chemią, ale u wielu pacjentów zdolność do zapłodnienia powraca po zakończeniu przyjmowania środków cytostatycznych.

Jeszcze do niedawna odbycie chemioterapii wykluczało rodzicielstwo, ale przy tak dużym postępie medycyny, dzisiaj istnieją nowatorskie techniki, które pozwalają na zachowanie płodności zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Panowie przed przystąpieniem do przyjmowana leków niszczących komórki nowotworowe mogą więc zdecydować się na zamrożenie nasienia. W ten sposób nasienie może być przechowywane przez wiele lat.

Równie rewolucyjną metodą pozwalającą na zachowanie płodności po chemioterapii jest zamrażanie tkanki jajnikowej. Takie zabiegi są jednak jeszcze stosunkowo mało popularne w Polsce i prawdopodobnie potrzeba jeszcze czasu, aby mogły one stać się powszechnie stosowane. Dzięki takim metodom na świecie dzieci są rodzone przez kobiety, które chorowały na raka i przeszły leczenie chemioterapią.