Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Skutecznosć chemioterapii | walka z nowotworem

Czy leczenie chemią jest skuteczne?

Choroby nowotworowe są zaliczane do grona chorób cywilizacyjnych, ponieważ z roku na rok zapada na nie coraz większa liczba osób. Skutecznym sposobem walki z rakiem wydaje się być chemioterapia, która może być stosowana w leczeniu różnych rodzajów nowotworów. Wyróżnia się kilka rodzajów chemioterapii, ale każdy z nich polega na podawaniu pacjentowi leków nazywanych cytostatykami.

Chemioterapia w wielu przypadkach pozwala skutecznie rozprawić się z chorobą nowotworową, ale wiele zależy między innymi od rodzaju raka, a także od tego, w jakim stadium znajduje się choroba. Największe szanse na wyleczenie nowotworu przy pomocy chemii mają pacjenci, u których choroba została rozpoznana w początkowej fazie i nie spowodowała przerzutów.

Głównym celem działania chemioterapii jest przede wszystkim zniszczenie chorych komórek w organizmie pacjenta, które od zdrowych różnią się między innymi sposobem wzrostu. Nowotwory są na ogół znacznie bardziej wrażliwe na chemioterapię i dlatego też metoda ta zastosowana w pierwszym stadium choroby daje duże szanse na całkowite wyleczenie.

Trzeba jednak wiedzieć, że leczenie chemią może przyczyniać się również do uszkodzenia zdrowych komórek. Do najbardziej podatnych na działanie cytostatyków komórek zalicza się przede wszystkim komórki szpiku, przewodu pokarmowego, a także komórki mieszków włosa (stąd właśnie biorą się efekty uboczne chemioterapii w postaci wypadających włosów).

Chociaż chemioterapia działa na cały organizm, to daje duże szanse na wyleczenie choroby nowotworowej bądź na zatrzymanie jej rozwoju i wydłużenie życia pacjenta. Środki cytostatyczne mają bardzo szerokie spektrum działania, dlatego chemioterapia skutecznie oddziałuje nie tylko na ognisko schorzenia, ale również na przerzuty, do których najczęściej dochodzi w zaawansowanej fazie choroby nowotworowej.

Leczenie chemią może być stosowane zarówno przed zabiegiem chirurgicznym, jak i po zabiegu, wspomagając proces rozprawienia się z komórkami nowotworowymi w organizmie. Najczęściej spotykana jest chemia w postaci dożylnej, a więc podawanie leków cytostatycznych drogą dożylną. Wyróżnia się także chemię dotętniczą, ale jest ona rzadziej stosowana. Leki doustne natomiast wchłaniają się poprzez przewód pokarmowy.

Leczenie chemią jest skuteczne u wielu pacjentów, głównie dlatego, że ta forma walki z chorobą oddziałuje na cały organizm. Chemioterapia jest więc w stanie docierać do najbardziej odległych miejsc w organizmie, niszcząc w ten sposób komórki nowotworowe. Aby sprawdzić, czy leczenie jest rzeczywiście skuteczne, lekarz na ogół zleca wykonanie badań fizycznych, badań krwi oraz prześwietleń.