Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pielęgnacja włosów w czasie chemioterapii | walka z nowotworem

Jak dbać o włosy podczas leczenia?

Chociaż do najczęściej spotykanych skutków ubocznych leczenia chemioterapią zalicza się mdłości, wymioty oraz zmęczenie, to jednak u sporej liczby pacjentów obserwuje się także wypadanie włosów. Jest to niewątpliwie dość istotny efekt przyjmowania środków cytostatycznych, które mają wpływ nie tylko na wygląd fizyczny, ale i na ogólne samopoczucie chorego.

Wypadanie włosów w trakcie leczenie chemią może objawiać się zarówno ich całkowitą utratą, jak i jedynie pogorszeniem struktury. Zazwyczaj włosy zaczynają odrastać po zakończeniu chemioterapii, ale oczywiście jest to na ogół uzależnione od wielu cech indywidualnych. U niektórych włosy pojawiają się już po kilku miesiącach od odstawienia leków, natomiast inni muszą czekać nawet rok lub więcej.

Warto wiedzieć, że na skutek wprowadzenia do organizmu środków niszczących komórki nowotworowe wypadanie włosów może dotknąć różnych rejonów ciała, a więc nie tylko głowy. Mogą wypadać również włosy na twarzy, rękach, pod pachami czy też włosy łonowe. Natomiast odrastające włosy mogą być nieco słabsze, a ponadto mogą też przybrać szarawą barwę.

Aby zminimalizować niepożądany efekt wypadania włosów, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Pielęgnacja włosów w czasie chemioterapii jest istotna dla wielu pacjentów i pomaga zachować dobre samopoczucie. W trakcie leczenia chemią warto stosować się do kilku wskazówek, między innymi używać w miarę możliwości delikatnych szamponów oraz miękkich szczotek do włosów.

Kobiety na czas chemioterapii powinny zrezygnować z suszenia włosów w wysokiej temperaturze, a ponadto zaleca się odstawienie ostrych lokówek i szczotek. Co więcej, w tym okresie warto też zrezygnować z farbowania czy wykonywania ondulacji. Najlepiej jest ściąć włosy na krótko, gdyż taka fryzura sprawi, że kosmyki będą wyglądać na nieco grubsze oraz gęstsze. Dodatkowo krótkie uczesanie pozwala na ogół pacjentowi lepiej poradzić sobie z problemem wypadania włosów po chemii.

Niektórzy ludzie po przebytej chemioterapii decydują się na kupno peruki, inni natomiast sięgają po chustki czy turbany. Aby po zakończonym leczeniu móc na nowo cieszyć się dawnymi włosami, można sięgnąć po kosmetyki na porost, ale nie zawsze takie środki przynoszą oczekiwane rezultaty. Oprócz włosów na głowie mogą nam się przerzedzić także brwi oraz rzęsy. Na pełny ich odrost na ogół należy czekać od sześciu do nawet dwunastu miesięcy.