Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak przebiega chemioterapia? | walka z nowotworem

Jak wygląda leczenie?

Chemioterapia to leczenie środkami cytostatycznymi, których celem jest niszczenie komórek nowotworowych. Skuteczność chemii jest na ogół uzależniona od rodzaju raka, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Leczenie chemioterapią w wielu przypadkach jest dość trudne, ale jeśli zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, wówczas pacjent ma spore szanse na wyzdrowienie.

O tym, jak często i jak długo podawana jest chemia decyduje lekarz. To właśnie specjalista zleca przeprowadzenie odpowiednich badań i podejmuje decyzję, jakie środki cytostatyczne mogą w danym przypadku okazać się najbardziej skuteczne. Decyzja jest również uzależniona od rodzaju choroby nowotworowej, gdyż innymi substancjami zwalcza się raka wątroby, a innymi białaczkę czy nowotwory układu krwiotwórczego. Duże znaczenie ma też stopień zaawansowania choroby.

Chemioterapię otrzymuje się w szpitalu, ale nie tylko. Takiemu leczeniu można poddać się także w klinice, gabinecie lekarskim czy w przychodni. Niektórzy pacjenci decydują się na otrzymywanie chemioterapii w domu, co również jest możliwe. Wybór miejsca zależy jednak w dużej mierze od leków, które będą przyjmowane, a także od preferencji samego lekarza.

Wielu pacjentów zastanawia się, jak często i długo otrzymuje się chemioterapię. Jak się okazuje, częstotliwość dawkowania leków cytostatycznych jest również uzależniona od wielu czynników, między innymi zależy od rodzaju choroby nowotworowej, celu leczenia, a także od tego, jak organizm reaguje na taką formę zwalczania komórek nowotworowych. Można otrzymywać chemioterapię każdego dnia, a można otrzymywać ją raz na tydzień lub raz na miesiąc.

Chemioterapię można przyjmować doustnie (w formie kapsułek, pastylek, płynów), domięśniowo (bezpośrednio do obszaru zaatakowanego przez chorobę nowotworową) lub dożylnie. Ostatni sposób podawania chemii polega na wprowadzaniu leków przy pomocy cienkiej igły do żyły (najczęściej na dłoni lub przedramieniu). Można też przyjmować chemię za pomocą cewnika.

Otrzymywanie chemioterapii doustnej lub dożylnej nie jest bolesne. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać jednak chłód lub dziwne uczucie w okolicy, w której jest wykonywany zastrzyk w trakcie rozpoczęcia podawania chemii. O takich odczuciach oczywiście należy zawsze informować lekarza lub pielęgniarkę. Można też rozważyć możliwość wprowadzenia cewnika na tak długo, jak jest to konieczne.

Chemioterapia jest dość specyficznym sposobem walki z rakiem, który polega na dostarczaniu leków bezpośrednio do krwiobiegu. W ten sposób środki te zakłócają rozwój komórek nowotworowych. Długość leczenia chemioterapią zazwyczaj zależy od uzyskiwanych wyników, jednak u większości pacjentów po jednej lub kilku sesjach następuje okres wypoczynku, który trwa od jednego do czterech tygodni.