Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wady chemioterapii | walka z nowotworem

Najczęściej spotykane skutki uboczne

Przed rozpoczęciem leczenia chemioterapią wielu pacjentów przejmuje się możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Jak się jednak okazuje, u niektórych występują jedynie niektóre efekty niepożądane, u innych natomiast nie ma ich wcale. Warto też dodać, że natężenie skutków ubocznych w wyniku stosowania chemioterapii może też różnić się w zależności od osoby.

Środki cytostatyczne stosowane w zwalczaniu komórek nowotworowych mogą mieć destrukcyjny wpływ na komórki nerek, serca, płuc czy układu nerwowego. Jednak do najczęściej spotykanych skutków ubocznych zalicza się przede wszystkim: mdłości, wymioty, biegunkę, wypadanie włosów oraz zmęczenie. Tego rodzaju objawy na ogół ustępują jednak po zakończeniu leczenia chemią.

U wielu pacjentów chemioterapia powoduje nudności i wymioty, ponieważ środki cytostatyczne działają drażniąco na żołądek, a także na obszar mózgu, który jest w dużej mierze odpowiedzialny za reakcje wymiotne. Mdłości mogą pojawić się zarówno w trakcie leczenia chemią, jak i po kilku godzinach od zakończenia sesji. W radzeniu sobie z mdłościami może pomóc picie wody małymi łykami.

Dość często występującym skutkiem ubocznym przyjmowania chemioterapii jest także zmęczenie, które może prowadzić do anemii. Chemia niestety może ograniczyć zdolność szpiku kostnego do produkowania czerwonych krwinek, których celem jest transportowanie tlenu do poszczególnych rejonów ciała. Gdy ich liczba drastycznie spada, wówczas dochodzi do stanu nazywanego anemią. Chorzy często czują się słabi i zmęczeni, a dodatkowo u pacjentów leczonych chemią mogą wystąpić zawroty głowy oraz zimne poty.

Efektem niepożądanym chemioterapii u niektórych pacjentów jest również biegunka oraz gorączka. Biegunka jest na ogół wywoływana podawaniem do organizmu środków, które podrażniają komórki w jelicie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwbiegunkowych. By uniknąć tego rodzaju skutku ubocznego, warto też zadbać o właściwą dietę.

Chemioterapia może mieć ponadto niekorzystny wpływ na mięśnie i nerwy. Niektóre środki cytostatyczne mogą wywoływać na przykład neuropatię obwodową (mrowienie oraz drętwienie w rękach lub nogach), zaburzenia równowagi, trudności z podnoszeniem przedmiotów, osłabienie słuchu. Leki stosowane w leczeniu chemią mogą też wpływać na mięśnie, powodując, że będą one słabsze i bolesne.

Często można zauważyć też wpływ chemioterapii na skórę i paznokcie. Do najczęściej spotykanych objawów zalicza się: swędzenie, suchość, łuszczenie się skóry oraz wypryski. Paznokcie w trakcie lub po leczeniu chemią mogą stać się kruche oraz łamliwe, a na dodatek mogą się na nich pojawić bruzdy.