Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Co jeść w trakcie chemioterapii? | walka z nowotworem

Prawidłowe odżywianie podczas leczenia

Istotą i celem chemioterapii jest przede wszystkim zahamowanie rozwoju choroby nowotworowej. Jednak leczenie środkami cytostatycznymi może wywoływać wiele niepożądanych efektów. Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania chemii jest brak apetytu, a nie od dzisiaj wiadomo, że pacjent zmagający się z rakiem nie powinien rezygnować z przyjmowania wartościowych produktów. Jak więc powinno wyglądać prawidłowe odżywianie podczas leczenia?

Właściwa dieta w czasie chemioterapii jest niezwykle ważna, ponieważ może ona pomóc wzmocnić odporność chorego, a więc dać mu siłę do walki z chorobą nowotworową.  Osoby, które zdrowo się odżywiają w czasie przyjmowania chemii dodatkowo lepiej sobie radzą z efektami niepożądanymi terapii, a ich organizm znacznie szybciej zwalcza infekcje.

Zdrowe odżywianie w czasie chemioterapii polega na dokładnym zbilansowaniu diety w najważniejsze składniki odżywcze. W jadłospisie nie może więc zabraknąć przede wszystkim zbóż, drobiu, ryb, nabiału, warzyw oraz owoców. Dieta dodatkowo pomoże utrzymać odpowiednią wagę i zaopatrzyć organizm chorego w substancje, które będą pomocne w regeneracji skóry, włosów oraz paznokci.

Osoby walczące z rakiem powinny sięgać przede wszystkim po żywność ekologiczną, która jest wolna od sztucznych konserwantów. Najlepiej przyswajalne witaminy znajdują się głównie w warzywach oraz owocach – to właśnie takich pokarmów nie może zabraknąć w diecie osoby chorującej na nowotwór.

Wielu pacjentów narzeka na brak apetytu w trakcie leczenia, który może być powodowany trafiającymi do organizmu środkami cytostatycznymi. W takiej sytuacji warto jeść mniejsze posiłki, ale sięgać po nie w momentach, kiedy naprawdę doskwiera nam głód. Co więcej, warto też zadbać o urozmaicenie przygotowywanych dań, aby obfitowały one w białko oraz inne ważne substancje.

Niektórzy pacjenci zastanawiają się, czy w trakcie chemioterapii można spożywać napoje alkoholowe. Zdaniem specjalistów nieduże ilości alkoholu mogą przyczyniać się do zwiększenia apetytu, jednak z drugiej strony tego rodzaju używki mogą zmniejszać skuteczność przyjmowanych środków niszczących komórki nowotworowe. Dlatego zaleca się zrezygnowanie z alkoholu na czas chemioterapii.

Istotną kwestią dla wielu osób zmagających się z rakiem jest także kwestia związana z przyjmowaniem witamin w czasie chemioterapii. Trudno jest udzielić jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ale według lekarzy żadna dieta nie jest w stanie wyleczyć choroby nowotworowej, dlatego nawet decydując się na zażywanie dodatkowych minerałów, nie należy rezygnować z terapii przepisanej przez lekarza onkologa.