Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Korzyści płynące z leczenia chemioterapią | walka z nowotworem

Zalety chemioterapii

Chemioterapia to od pewnego czasu jeden z podstawowych sposobów walki z komórkami nowotworowymi. Przebieg leczenia chemią jest oczywiście uzależniony od wielu rozmaitych czynników, między innymi od stopnia zaawansowania choroby, stanu zdrowia pacjenta, a także od wielkości guza. Środki cytostatyczne dają jednak szansę na wyleczenie raka od kilku do nawet dziewięćdziesięciu procent.

Jeszcze do niedawna najbardziej popularnym sposobem leczenie chemią było podawanie pacjentom leków drogą dożylną. W trakcie takiego leczenia niestety pacjent musiał spędzić wiele godzin, a nawet dni w szpitalu z podłączoną kroplówką. Jednak postęp medycyny onkologicznej pozwolił na wypracowanie innowacyjnej chemioterapii doustnej, która ma znacznie więcej zalet.

Największą korzyścią chemioterapii doustnej jest bez wątpienia fakt, że pacjent może ją przyjmować we własnym domu. Oczywiście wiele jednak zależy również od podawanych leków, a także od polityki szpitala czy preferencji samego lekarza. Chemioterapia doustna ma również to do siebie, że w przypadku jej podawania pacjenci wcale nie muszą rezygnować z normalnego funkcjonowania.

Inną zaletą chemioterapii doustnej jest także znacznie większy komfort psychiczny, a to w trakcie walki z chorobą nowotworową jest niesamowicie ważne. Pacjent nie musi leżeć w szpitalu, a więc nie czuje się ograniczony i zachowuje poczucie kontroli nad własnym życiem. Co więcej, taka forma leczenia choroby nowotworowej okazuje się być tak samo skuteczna, jak popularna do niedawno chemioterapia dożylna czy domięśniowa.

Korzyścią chemioterapii w tabletkach jest ponadto wyeliminowanie niektórych uciążliwych objawów, które towarzyszą tradycyjnej chemii, a więc takich skutków ubocznych, jak nudności, wymioty, utrata włosów. Pacjenci nie są także narażeni na zagrożenia związane z wielokrotnym nakłuwaniem, co sprzyja występowaniu zakażeń, chorób krążenia czy krwiaków.

Chemioterapia w formie doustnej jest jeszcze stosunkowo rzadko stosowana w naszym kraju, ale przy pomocy tej metody można leczyć między innymi raka okrężnicy, raka jelita grubego, raka żołądka czy raka płuca. Ostateczna decyzja związana z wyborem konkretnej metody leczenia na ogół należy do lekarza onkologa i tylko on jest w stanie wybrać najlepszą terapię dla osoby, u której została zdiagnozowana choroba nowotworowa.

Spośród zalet chemioterapii w tabletkach warto wymienić jeszcze znacznie krótszy czas hospitalizacji (jednak nie oznacza to leczenia bez kontroli lekarza, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala). Jednak bez wątpienia taka metoda leczenia zapewnia pacjentowi wyższy komfort życia, dzięki czemu chory może realizować swoje wszystkie dotychczasowe plany.